  • Mfr # T60600-1C
  • Zoro # G4821236
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
UL Class
T
Series
T600
Number of Poles
1
Amp Range
401 to 600A
Voltage Rating
600V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T60600-1C
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
3 in
Length
6-3/4 in
Height
3.44 in
For Fuse Size
3-1/16 in L x 1-1/4 in dia
Overall Length
6.75 in
Overall Height
3.44 in
Wire Size - Maximum
600 kcmil
For Fuse Width
1 3/4 in
Overall Width
3 in
Wire Size - Minimum
4 AWG
For Fuse Length
4 11/32 in
Wire Size
4 AWG to 600 MCM
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
T
Series
T600
Number of Poles
1
Amp Range
401 to 600A
Voltage Rating
600V AC/DC
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt-Down
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Fuse Block Design
Open
Body Material
Polyester
Standards
CSA Certified, UL Listed
Fuse Type
Industrial
Features
Barriers Between Conductors
For Fuse Series
JJS, LPT
Wire Range
4/0 AWG to 600 MCM
Fits Fuse Type
Class T
Short Circuit Current (KA)
200 kA
Weight
2.507 lb
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Current - Minimum
401 A
DC Voltage Rating
600 V DC
AC Voltage Rating
600 V AC
Current - Maximum
600 A
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class T, Fuse UL Class T, 401 to 600 A, Number of Poles 1, 600V AC/DC, For Fuse Size 3 1/16 in L x 1 1/4 in dia, Compatible Fuse Series A6T; JJS; JLLS; LPT, Series T, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 4 AWG to 600 MCM, Mounting Style Bolt-Down, Body Material Phenolic, Connector Type Box Lug, Height 3.44 in, Width 3 in, Length 6.75 in, Features Barriers Between Conductors, Standards CSA Certified, UL Listed