  • Mfr # HM25600-3CR
  • Zoro # G2590640
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
UL Class
H; K5
Series
HM
Number of Poles
3
Amp Range
450 to 600A
Voltage Rating
250V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HM25600-3CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
5.30 in
Length
11.41 in
Width
14.80 in
For Fuse Size
10-3/8 in L x 2-19/32 in dia
Wire Size - Minimum
4 AWG
Wire Size - Maximum
500 kcmil
For Fuse Length
Overall Height
5.3 in
For Fuse Diameter
2 7/8 in
Overall Width
14.8 in
Overall Length
11.41 in
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
H; K5
Series
HM
Number of Poles
3
Amp Range
450 to 600A
Voltage Rating
250V AC/DC
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt-Down
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Spring Reinforced Clip
Yes
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
Fuse Type
Industrial
Standards
CSA Certified, UL Listed
For Fuse Series
NON
Fuse Holder Code
BL
Fits Fuse Type
Class H, Class K5
Wire Range
4 AWG to 500 MCM
Short Circuit Current (KA)
10kA
Weight
12.2 LB
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Current - Minimum
401 A
Current - Maximum
600 A
AC Voltage Rating
250 V AC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class H, Class K5, Fuse UL Class H, K5, 401 to 600 A, Number of Poles 3, 250V AC, For Fuse Size 10 3/8 in L x 2 19/32 in dia, Compatible Fuse Series NLN, NON, OT, REN, RF, RLN, Series HM, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 4 AWG to 500 MCM, Mounting Style Bolt-Down, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 5.3 in, Width 14.8 in, Length 11.41 in, Spring Reinforced Clip Yes, Standards CSA Certified, UL Listed