  • Zoro # G022705010
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FNQ-3/16
Zoro #
G022705010
UPC #
Country of Origin
Mexico
Description
Eaton Bussmann series FNQ fuse, Time-delay, Motor control transformers, Circuits with in-rush currents, 0.1875 A, Non-indicating, 10 kAIC at 500 Vac, Nickel-plated bronze endcap, Standard, 500 V. Bussmann offers the broadest selection of Supplemental and Midget fuses in both time-delay and fast-acting designs with voltages as high as 600Vac and 600Vdc.