  • Mfr # LPJ-150SP
  • Zoro # G1433521
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Class
J
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LPJ-150SP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
5-3/4 in
Diameter
1-5/8 in
Overall Length
5 3/4 in
Overall Diameter
1 5/8 in
Details
CAD Available
Yes
Class
J
Series
LPJ
Speed
Time-Delay
Amps
150A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC
Body Style
Blade
Body Material
Melamine
Equivalent Brand and Series
Bussmann LPJ, Littelfuse JTD, Mersen AJT
Equivalent Series
AJT, JTD, LPJ
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Compatible Fuse Block Series
CH30J, CH60J, J600, JM600, JM601, JM602, JM604, JM606, JP600, JT600, JTN600
Item
UL Class Fuse
Standards
CE/UL-Special Purpose Guide JFHR/CSA Class 1422-02
Fuse Holder Code
AC
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Element
Dual
Functionally Equal To
Littelfuse JTD
Interrupt Rating - AC
300 kA
Current
150 A
Interrupt Rating - DC
100 kA
Description
Fuse, 150 A, 600 V AC, 300 V DC, Class J, LPJ Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC, Fuse Size 5-3/4 in L x 1-5/8 in dia, Length 5 3/4 in, Diameter 1 5/8 in, Equivalent Brand and Series Bussmann LPJ, Littelfuse JTD, Mersen AJT, Equivalent Series AJT, JTD, LPJ, Compatible Fuse Block Series JM600, Body Material Melamine, Dual Element