  • Mfr # LPJ-600SP
  • Zoro # G2038863
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LPJ-600SP
Length
8 in
Diameter
2-19/32 in
Overall Length
8 in
Overall Diameter
2 19/32 in
Series
LPJ
Amps
600A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC
Equivalent Brand and Series
Bussmann LPJ, Littelfuse JTD, Mersen AJT
Equivalent Series
AJT, JTD, LPJ
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Functionally Equal To
Littelfuse JTD
Connection Type
Bolted Blade End x Bolted Blade End
Weight
2.65 lb
Current
600 A
Description
Fuse, 600 A, 600 V AC, 300 V DC, Class J, LPJ Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC, Fuse Size 8 in L x 2-19/32 in dia, Length 8 in, Diameter 2 19/32 in, Equivalent Brand and Series Bussmann LPJ, Littelfuse JTD, Mersen AJT, Equivalent Series AJT, JTD, LPJ, Compatible Fuse Block Series JM600, Body Material Melamine, Dual Element, Standards CE/UL-Special Purpose Guide JFHR/CSA Class 1422-02