  • Mfr # S506-12.5-R
  • Zoro # G3000216
Key Features
Series
S506
Speed
Time-Delay
Amps
12.50A
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S506-12.5-R
Country of Origin
China
Dimensions
Diameter
5 mm
Length
20 mm
Overall Diameter
5 mm
Overall Length
20 mm
Details
Series
S506
Speed
Time-Delay
Amps
12.50A
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
125A at 250V AC
Body Style
Cylindrical
Body Material
Glass
Equivalent Brand and Series
Bussmann GDC, Bussmann S506, Littelfuse 218, Mersen GDG
Compatible Fuse Block Series
HTB
Fits Fuse Block Style
Nonrejection
DC Voltage Rating
32V DC