  • Mfr # S500-160-R
  • Zoro # G1848481
Key Features
Series
S500
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
35A at 250V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S500-160-R
Country of Origin
China
Dimensions
Diameter
5 mm
Length
20 mm
Overall Diameter
5 mm
Overall Length
20 mm
Details
Series
S500
Speed
Fast-Acting
Amps
160mA
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
35A at 250V AC
Body Style
Cylindrical
Body Material
Glass
Equivalent Brand and Series
Bussmann GDB, Bussmann S500, Littelfuse 217, Mersen GSB
Compatible Fuse Block Series
HTB
Fits Fuse Block Style
Nonrejection
DC Voltage Rating
32V DC
Item
Glass Fuse
Element
Single
Fuse Holder Code
E
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Standards
CE, CSA Certification, UL Guide JDYX2
In Line Fuseholder
E
Equivalent Series
217, GDB, GSB, S500
Weight
0.004 lb
Interrupt Rating - AC
35 A
Current
160 mA
Description
Fuse, 160 mA, 250 V AC, Not Applicable, S500 Series, Glass Fuse, Fast-Acting, Body Style Cylindrical, Non-Rejection, Interrupt Rating 35A at 250V AC, Fuse Size 20mm L x 5mm dia, Length 20 mm, Diameter 5 mm, Equivalent Brand and Series Bussmann GDB, Bussmann S500, Littelfuse 217, Mersen GSB, Equivalent Series 217, GDB, GSB, S500, Body Material Glass, Compatible Fuse Block Series HTB, Single Element, Standards CE, CSA Certification, UL Guide JDYX2, Package Quantity 5