  • Mfr # GDB-800MA
  • Zoro # G0456863
Key Features
Series
GDB
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
35A at 250V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GDB-800MA
Country of Origin
China
Dimensions
Diameter
5 mm
Length
20 mm
Overall Length
20 mm
Overall Diameter
5 mm
Details
Series
GDB
Speed
Fast-Acting
Amps
800mA
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
35A at 250V AC
Body Style
Cylindrical
Body Material
Glass
Equivalent Brand and Series
Bussmann GDB, Bussmann S500, Littelfuse 217, Mersen GSB
Compatible Fuse Block Series
HTB
Fits Fuse Block Style
Nonrejection
DC Voltage Rating
32V DC
Item
Glass Fuse
Element
Single
In Line Fuseholder
E
Standards
CE, UL Guide JDYX2
Fuse Holder Code
E
Equivalent Series
217, GDB, GSB, S500
Weight
0.03 lb
Current
800 mA
Interrupt Rating - AC
35 A
Description
Fuse, 800 mA, 250 V AC, Not Applicable, GDB Series, Glass Fuse, Fast-Acting, Body Style Cylindrical, Non-Rejection, Interrupt Rating 35A at 250V AC, Fuse Size 20mm L x 5mm dia, Length 20 mm, Diameter 5 mm, Equivalent Brand and Series Bussmann GDB, Bussmann S500, Littelfuse 217, Mersen GSB, Equivalent Series 217, GDB, GSB, S500, Body Material Glass, Compatible Fuse Block Series HTB, Single Element, Standards CE, UL Guide JDYX2, Package Quantity 5