  • Mfr # RM25600-3CR
  • Zoro # G2590570
Number of Poles
3
Amp Range
450 to 600A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RM25600-3CR
Height
5.61 in
Width
14.80 in
Length
12.11 in
For Fuse Size
10-3/8 in L x 2-7/8 in dia
Wire Size - Maximum
500 kcmil
Wire Size - Minimum
4 AWG
Overall Length
12.11 in
For Fuse Diameter
2 7/8 in
Overall Height
5.61 in
Overall Width
14.8 in
Number of Poles
3
Amp Range
450 to 600A
Voltage Rating
250V AC/DC
Fuse Holder Code
BL
Wire Range
4 AWG to 500 MCM
Weight
12.2 lb
Current - Minimum
401 A
Current - Maximum
600 A
DC Voltage Rating
250 V DC
AC Voltage Rating
250 V AC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class R, Fuse UL Class R, 401 to 600 A, Number of Poles 3, 250V AC/DC, For Fuse Size 10 3/8 in L x 2 7/8 in dia, Compatible Fuse Series A2D-R, A2K-R, FLNR, FRN-R, KLNR, KTN-R, KWN-R, LLNRK, LPN-RK, TR-R, Series RM, Non-Indicating, Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 4 AWG to 500 MCM, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 5.61 in, Width 14.8 in, Length 12.11 in