  • Mfr # RM25100-1CR
  • Zoro # G5125337
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
UL Class
R
Series
RM
Number of Poles
1
Amp Range
70 to 100A
Connector Type
Box Lug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RM25100-1CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
7.20 in
Height
2.80 in
Width
2 in
For Fuse Size
5-7/8 in L x 1-1/16 in dia
Overall Height
2.8 in
Overall Length
7.2 in
Overall Width
2 in
For Fuse Diameter
1 1/16 in
For Fuse Length
5 7/8 in
Wire Size - Maximum
1/0 AWG
Wire Size - Minimum
14 AWG
Wire Size
14 to 1/0 AWG
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
R
Series
RM
Number of Poles
1
Amp Range
70 to 100A
Voltage Rating
250V AC/DC
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt-Down; DIN Rail
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Rejection
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
Fuse Holder Code
L
Features
Cover
Fuse Type
Industrial
Standards
CSA Certified, UL Listed
For Fuse Series
FRN, FRS, KTN-R, KTS-R, LPN, LPS
Fits Fuse Type
Class R
Wire Range
3 AWG to 1 AWG, 3 AWG to 1/0 AWG, 6 AWG to 4 AWG
Weight
4.48 lb
Fits Fuse Block Style
Rejection
Current - Maximum
100 A
DC Voltage Rating
250 V DC
Current - Minimum
61 A
AC Voltage Rating
250 V AC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class R, Fuse UL Class R, 61 to 100 A, Number of Poles 1, 250V AC/DC, For Fuse Size 5 7/8 in L x 1 1/16 in dia, Compatible Fuse Series A2D-R, A2K-R, FLNR, FRN-R, KLNR, KTN-R, KWN-R, LLNRK, LPN-RK, TR-R, Series RM, Non-Indicating, Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 14 to 1/0 AWG, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 2.8 in, Width 2 in, Length 7.2 in, Features Cover, Standards CSA Certified, UL Listed