  • Mfr # CVR-RH-25060
  • Zoro # G0464348
/ea
Key Features
UL Class
H; K
Amp Range
35 to 60A
Voltage Rating
250V AC/DC
Mounting Style
Snap-On
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CVR-RH-25060
Country of Origin
China
Dimensions
Width
2.30 in
Length
1.30 in
Height
4.20 in
Overall Height
4.2 in
Overall Width
2.3 in
Overall Length
1.3 in
Details
Item
Open Fuse Block Cover
UL Class
H; K
Amp Range
35 to 60A
Voltage Rating
250V AC/DC
Mounting Style
Snap-On
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Design
Covered
For Fuse Class
H, RK1, RK5
Standards
CSA Certified, REACH, RoHS, UL Listed
Weight
.4 LB
AC Voltage Rating
250 V AC
Current - Minimum
31 A
Compatible Series
HM, RM
Current - Maximum
60 A
Description
CVR Fuse Block Covers, 31 to 60 A, 250 V AC, For Fuse Class H, RK1, RK5, Non-Indicating, For Use With Most Brands of Fuse Blocks, Length 1.3 in, Width 2.3 in, Height 4.2 in, Standards CSA Certified, REACH, RoHS, UL Listed