  • Mfr # HM25060-2CR
  • Zoro # G0464521
/ea
Key Features
UL Class
H; K5
Series
HM
Number of Poles
2
Amp Range
35 to 60A
Connector Type
Box Lug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HM25060-2CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
2.70 in
Height
2.30 in
Length
5.30 in
For Fuse Size
3 in L x 13/16 in dia
For Fuse Diameter
13/16 in
Wire Size - Minimum
14 AWG
Overall Width
2.7 in
Wire Size - Maximum
2 AWG
For Fuse Length
3 in
Overall Height
2.3 in
Overall Length
5.3 in
Wire Size
14 to 2 AWG
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
H; K5
Series
HM
Number of Poles
2
Amp Range
35 to 60A
Voltage Rating
250V AC/DC
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt-Down; DIN Rail
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Spring Reinforced Clip
Yes
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
For Fuse Series
NON
Fuse Type
Industrial
Fuse Holder Code
K
Standards
CE, CSA Certified, REACH, RoHS, UL Listed
Fits Fuse Type
Class H, Class K5
Wire Range
14 AWG to 2 AWG
Weight
.3 LB
Short Circuit Current (KA)
10kA
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
DC Voltage Rating
125 V DC
Current - Maximum
60 A
Current - Minimum
31 A
AC Voltage Rating
250 V AC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class H, Class K5, Fuse UL Class H, K5, 31 to 60 A, Number of Poles 2, 250V AC/125V DC, For Fuse Size 3 in L x 13/16 in dia, Compatible Fuse Series NLN, NON, OT, REN, RF, RLN, Series HM, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 14 to 2 AWG, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 2.3 in, Width 2.7 in, Length 5.3 in, Spring Reinforced Clip Yes