  • Mfr # FWH-10A14F
  • Zoro # G2932316
/ea
Key Features
Series
FWH-A14F
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
500V AC
DC Voltage Rating
500V DC
Body Style
Cylindrical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FWH-10A14F
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Diameter
9/16 in
Length
2 in
Overall Length
2 in
Overall Diameter
9/16 in
Details
Item
Semiconductor Fuse
Series
FWH-A14F
Amps
10A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
500V AC
DC Voltage Rating
500V DC
Body Style
Cylindrical
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
200kA at 500V AC, 50kA at 500V DC
Body Material
Fiberglass
Equivalent Brand and Series
A50QS, Bussmann FWH, Littelfuse L50S, Mersen A50P
Equivalent Series
A50P, A50QS, FWH, L50S
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Standards
CE, CSA Certified, UL Recognized
Fuse Speed
Fuse Holder Code
V
Element
Single
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Compatible Fuse Block Series
1BS
Weight
21.6 g
Current
10 A
Interrupt Rating - AC
200 kA
Interrupt Rating - DC
50 kA
Description
Semiconductor Fuse, 10 A, 500 V AC, 500 V DC, FWH Series, Non-Indicating, Fast-Acting, Body Style Cylindrical, Non-Rejection, Interrupt Rating 200kA at 500V AC, 50kA at 500V DC, Fuse Size 2 in L x 9/16 in dia, Length 2 in, Diameter 9/16 in, Equivalent Brand and Series A50QS, Bussmann FWH, Littelfuse L50S, Mersen A50P, Equivalent Series A50P, A50QS, FWH, L50S, Compatible Fuse Block Series 1BS, Body Material Fiberglass, Single Element, Standards CE, CSA Certified, UL Recognized