  • Mfr # FWP-32A14F
  • Zoro # G2301171
/ea
Key Features
Series
FWP-A14F
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
700V DC
Body Style
Cylindrical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FWP-32A14F
Country of Origin
India
Dimensions
Diameter
9/16 in
Length
2 in
Overall Length
2 in
Overall Diameter
9/16 in
Details
Item
Semiconductor Fuse
Series
FWP-A14F
Amps
32A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
700V DC
Body Style
Cylindrical
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
200kA at 700V AC, 50kA at 700V DC
Body Material
Fiberglass
Equivalent Brand and Series
A70QS, Bussmann FWP, Littelfuse L70QS, Mersen A70P
Equivalent Series
A70P, A70QS, FWP, L70QS
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Element
Single
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Standards
CE, CSA Certified, UL Recognized
Fuse Speed
Compatible Fuse Block Series
CHM
Weight
21.2 g
Interrupt Rating - DC
50 kA
Current
32 A
Interrupt Rating - AC
200 kA
Description
Semiconductor Fuse, 32 A, 700 V AC, 700 V DC, FWP Series, Non-Indicating, Fast-Acting, Body Style Cylindrical, Non-Rejection, Interrupt Rating 200kA at 700V AC, 50kA at 700V DC, Fuse Size 2 in L x 9/16 in dia, Length 2 in, Diameter 9/16 in, Equivalent Brand and Series A70QS, Bussmann FWP, Littelfuse L70QS, Mersen A70P, Equivalent Series A70P, A70QS, FWP, L70QS, Compatible Fuse Block Series CHM, Body Material Fiberglass, Single Element, Standards CE, CSA Certified, UL Recognized