  • Mfr # PV-400A-3L
  • Zoro # G5608486
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
PV-L
Amps
400A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,000V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PV-400A-3L
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Diameter
2-57/64 in
Length
8-5/64 in
Overall Length
Overall Diameter
2 7/8 in
Details
Item
Solar Fuse
Series
PV-L
Amps
400A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,000V DC
Body Style
Blade
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
50kA at 1000V DC
Body Material
Ceramic
Equivalent Brand and Series
Bussmann PV-L
Equivalent Series
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Element
Single
Fuse Holder Code
SD3L-S
Class
gPV
Standards
E335324, IEEC 60269-6, UL 2579
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Fuse Speed
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
In Line Fuseholder
NO
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Current
400 A