  • Mfr # PV-10A10-T
  • Zoro # G2537915
/ea
Key Features
Series
PV-T
Amps
10A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,000V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PV-10A10-T
Country of Origin
India
Dimensions
Diameter
7/16 in
Length
2-23/64 in
Overall Length
2 3/8 in
Overall Diameter
7/16 in
Details
Item
Solar Fuse
Series
PV-T
Amps
10A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,000V DC
Body Style
Bolt-On
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
33kA at 1000V DC
Body Material
Ceramic
Equivalent Brand and Series
Bussmann PV-T
Equivalent Series
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Fuse Speed
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Standards
CCC (1-15A), CSA, IEC 60269-6, UL 2579 (File number E335324)
Class
gPV
Element
Single
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Weight
11.7 g
Current
10 A