  • Mfr # LPS-RK-450SP
  • Zoro # G0376625
/ea
Free Shipping & Returns
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LPS-RK-450SP
Length
13-3/8 in
Diameter
2-7/8 in
Overall Length
13 3/8 in
Overall Diameter
2 7/8 in
Amps
450A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC
Body Style
Blade
Fuse Holder Code
U
Connection Type
Blade End x Blade End
Weight
5.6 lb
Current
450 A
Description
Fuse, 450 A, 600 V AC, 300 V DC, Class RK1, LPS-RK-SP Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Blade, Fits Fuse Block Style Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC, Fuse Size 13-3/8 in L x 2-7/8 in dia, Length 13 3/8 in, Diameter 2 7/8 in, Equivalent Brand and Series Bussmann LPS-RK-SP, Littelfuse LLSRK, Mersen A6D-R, Equivalent Series A6D-R, LLSRK, LPS-RK-SP, Compatible Fuse Block Series HM600, RM600, Body Material Melamine, Dual Element