  • Mfr # PDG22F0060TFFL
  • Zoro # G200901838
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
PDG
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PDG22F0060TFFL
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Frame Size
225A/Frame 2
Width
4.11 in
Depth
3-1/2 in
Height
6 in
Max. Wire Size
1/0 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Details
Item
Circuit Breaker
Series
PDG
Amps
60A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
Max. AIR Rating
25kA at 480V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Terminals
Phase Connection
AB
DC Voltage Rating
Not Rated
Curve Type
A
Frame Type
Complete Breaker
Standards
CCC, CSA, IEC 60947-2, RoHS, UL 489
Interrupt Rating
25 kA at 480V AC, 35 kA at 240V
Max. Operating Temp.
158 Degrees F
Min. Operating Temp.
-4 Degrees F
Class
Class A
Certifications
CCC Marked;IEC 60947-2;UL 489;CSA
Switch Off Technique
Thermomagnetic
Rated Operation Voltage (UE) at AC - Max
600
Description
Circuit Breaker, 60 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25 kA at 480V AC, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Standard Terminals Load Only, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection AB, Frame Size 225A/Frame 2, Height 6 in, Width 4.11 in, Depth 3.5 in, Min. Wire Size 14 AWG, Max. Wire Size 1/0 AWG, Max. Operating Temp. 158 Degrees F, Min. Operating Temp. -4 Degrees F