  • Mfr # M22-DL-Y-K11-W
  • Zoro # G513325697
/ea
Key Features
Action
Momentary
Head Material
Advanced Polymer
Contact Form
1NO/1NC
Standards
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M22-DL-Y-K11-W
Dimensions
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Item
Contact Block
Action
Momentary
Head Material
Advanced Polymer
Contact Form
1NO/1NC
Standards
Features
NEMA Enclosure Rating
13, 4X
Lamp Module Type
Full Voltage
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Series
M22
Bezel Material
Silver Nylon
Head Color
Yellow
Lamp Type
LED
Operator Illumination
Illuminated
Mechanical Operating Durability
5.00 x 10^6
IP Rating
IP67, IP69K
Number of Operators
1
Terminal Connection
Screw Clamp
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Push Button Style
Flush
Lamp Voltage - Maximum
30 V AC/DC
Product Type
Push Button Operators
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Operator Material
Plastic
Number of Indicator Lights
1
AC Contact Rating
6 A @ 240 V
DC Contact Rating
3 A @ 24 V