  • Mfr # 10250T723BL
  • Zoro # G8737294
Size
30 mm
Basic Material
Metal
Type of Operator
Lever
Action
Maintained/Maintained
Contact Form
2NO/2NC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10250T723BL
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
30 mm
Panel Cutout Diameter
30 mm
Details
Item
Long-Handled Selector Switch
Basic Material
Metal
Type of Operator
Lever
Action
Maintained/Maintained
Contact Form
2NO/2NC
Operator Head Material
Color
Black
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Position
2
Bezel Material
Key Removal
No Key
Standards
CSA, IEC, UL Listed
Number of Directions
2
Switch Operation @ Position B
OXOX
Contact Rating
10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC
IP Rating
IP65
NEMA Contact Rating Designation
A600 and Q300
Safety Rating
Switch Operation @ Position A
XOXO
Series
10250T
Operator Head Color
Black
Operator Head Type
Long-Handled Knob
Switch Function @ 4th Position
No Fourth Position
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group B, C, D
Switch Function @ 2nd Position
On
Switch Function @ 1st Position
On
Number of Positions
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Switch Function @ 3rd Position
No Third Position
Description
Long-Handled Selector Switch, 30 mm, 2 Position, Maintained/Maintained Action, 2NO/2NC Contact Form, Type of Operator Lever, Color Black, No Key Key Removal, Operator Head Material Metal, Basic Material Metal, Bezel Material Metal, Contact Rating 10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC, NEMA Contact Rating Designation A600 and Q300, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Switch Operation @ Position A XOXO, Switch Operation @ Position B OXOX, Standards CSA, IEC, UL Listed