  • Mfr # E57P-12UPN4-C2
  • Zoro # G1881857
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
10 to 48V DC
Length
64 mm
Width
5 in
Depth
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E57P-12UPN4-C2
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
64 mm
Width
5 in
Depth
6 in
Product Height
1.75 in
Overall Diameter
12 mm
Overall Height
64 mm
Cable Length
2 m
Details
Item
Proximity Sensor
Proximity Sensing Method
Inductive
10 to 48V DC
Proximity Sensor Electrical Connection
2m Cable
Proximity Sensor Operating Frequency
2,000 Hz
Max. Current Load
300mA
IP Rating
IP69K
Standards
CE, CSA, UL Listed
Description/Special Features
Proximity Switch-Performance
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 158 Degrees F
Electrical Connection
Bare Wire
Series
E57
Electrical Installation Type
Prewired Cable
NEMA Enclosure Rating
4X, 6P
AC Voltage Rating
Not Rated
Output Circuit Type
PNP
Body Material
Stainless Steel
Output Circuit Current - Maximum
300 mA
Switching Frequency
2,000 Hz
Style
Cylindrical, Inductive
Features
360 Degree LED Indicator, Laser-Engraved Label, Short Circuit Protection
Output Circuit Contact Form
NO
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Load Current - Maximum
10 mA
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
DC Voltage Rating
10-48V DC
Sensing Face Shielding
Unshielded
Sensing Distance - Maximum
4 mm
Output Circuit Number of Wires
3
Description
Inductive Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 12 mm, Proximity Sensor Power Requirement 10 to 48V DC, Unshielded, Proximity Sensor Operating Frequency 2,000 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 3 Wire PNP, Max. Detecting Distance 4 mm, Proximity Sensor Electrical Connection 2m Cable, Output Mode NO, NEMA Rating 4X, IP Rating IP69K, Case Material Stainless Steel, Length 64 mm, Operating Temp. Range -40 Degrees to 158 Degrees F, Max. Current Load 300mA