  • Mfr # E57PS-12UNN4-C2
  • Zoro # G0121670
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
10 to 48V DC
Length
42 mm
Width
5-1/4 in
Depth
6-1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E57PS-12UNN4-C2
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
42 mm
Width
5-1/4 in
Depth
6-1/4 in
Product Length/Depth
6.25 in
Product Height
2 in
Overall Diameter
12 mm
Overall Height
42 mm
Cable Length
2 m
Details
Item
Proximity Sensor
Proximity Sensing Method
Inductive
10 to 48V DC
Proximity Sensor Electrical Connection
4 Pin Micro Connector
Proximity Sensor Operating Frequency
2,000 Hz
Max. Current Load
300mA
Description/Special Features
Proximity Switch-Short Body
Standards
UL Listed
IP Rating
IP69K
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 158 Degrees F
Electrical Connection
Bare Wire
NEMA Enclosure Rating
4, 4X, 6, 6P
AC Voltage Rating
Not Rated
Output Circuit Number of Wires
3
Electrical Installation Type
Prewired Cable
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Body Material
Stainless Steel
Sensing Distance - Maximum
4 mm
Style
Cylindrical, Inductive
Switching Frequency
2,000 Hz
Sensing Face Shielding
Unshielded
DC Voltage Rating
10-48V DC
Features
360 Degree LED Indicator, Laser-Engraved Label, Short Circuit Protection
Load Current - Maximum
300 mA
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Series
E57
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Output Circuit Contact Form
NO
Output Circuit Type
NPN
Description
Inductive Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 12 mm, Proximity Sensor Power Requirement 10 to 48V DC, Unshielded, Proximity Sensor Operating Frequency 2,000 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 3 Wire NPN, Max. Detecting Distance 4 mm, Proximity Sensor Electrical Connection 4 Pin Micro Connector, Output Mode NC, NEMA Rating 4X, IP Rating IP69K, Case Material Stainless Steel, Length 42 mm, Operating Temp. Range -13 Degrees to 158 Degrees F, Max. Current Load 300mA