  • Mfr # PSG240E24RM
  • Zoro # G8569382
Input Voltage
100/240V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
240 W
Current - Output
10 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSG240E24RM
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Height
3.35 in
Overall Width
4.88 in
Overall Depth
4.76 in
Width
3.35 in
Depth
4.76 in
Height
4.88 in
Wire Size - Maximum
14 AWG
Wire Size - Minimum
16 AWG
Details
Item
DC Power Supply
Input Voltage
100/240V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
240 W
Current - Output
10 A
Housing Material
Aluminum
Phase
Single
Power Rating
240W
Output Amps
10A
IP Rating
IP20
Hold Up Time
Greater Than 22 msec
Status Indicator
LED/DC OK Signal
Phase - Electrical
Single
Output Voltage
24V DC
Features
Operating Temp. Range
-20 to 80°C
Series
PSG
Peak Amps
15
Style
Switching
Output Noise
Less Than 50mV
Degree Of Protection
Compliances
German Safety;DIN 57100-410;CE Marked
Frequency Rating
47-63 Hz
Terminals
IP20 finger safe
Maximum Efficiency @ 115V AC
90 %
Maximum Efficiency @ 230V AC
90 %
Current - Peak
15 A
NEMA Enclosure Rating
1
Current - Inrush
35 A
Special Features
Finger Safe, Overvoltage Protection
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Mean Time Between Failures (MTBF)
500,000 hr
Operating Temperature - Maximum
167 Degrees F
Description
DC Power Supply, Input Voltage 100 to 240V AC, Output Voltage 24V DC, Power Rating 240W, Output Amps 10, Mounting DIN Rail, Switching, Case Material Aluminum Case, Height 4.88 in, Width 3.35 in, Depth 4.76 in, Series PSG, Hz 50 to 60 Hz, Phase - Electrical Single, Peak Amps 15, IP Rating IP20, Output Noise Less Than 50mV, Hold Up Time Greater Than 22 msec, Status Indicator LED/DC OK Signal, NEMA Rating 1