  • Mfr # PSG480F24RM
  • Zoro # G8569443
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Input Voltage
320/500V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
960 W
Current - Output
20 A
Mounting
DIN Rail
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSG480F24RM
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Height
5.51 in
Overall Width
4.61 in
Overall Depth
4.76 in
Depth
4.76 in
Width
5.51 in
Height
4.61 in
Wire Size - Minimum
18 AWG
Wire Size - Maximum
8 AWG
Details
Item
DC Power Supply
Input Voltage
320/500V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
960 W
Current - Output
20 A
Mounting
DIN Rail
Housing Material
Aluminum
Phase
Three
Power Supply Style
Switching
Series
PSG
Style
Switching
Output Noise
Less Than 50mV
Case Material
Aluminum Case
Status Indicator
LED/DC OK Signal
Hz
50/60 Hz
Output Amps
20A
Phase - Electrical
Three
Hold Up Time
Greater Than 22 msec
Features
IP Rating
IP20
Power Rating
480W
Output Voltage
24V DC
Peak Amps
30
Operating Temp. Range
-20 to 80°C
Standards
CE, CSA C22.2, EN, IEC, RoHS, UL 508
Terminals
Finger-safe
Compliances
CE Marked
Certifications
UL 508;EN Listed;CSA Std. C22.2;IEC Rated
Frequency Rating
47-63 Hz
Enclosure Color
Aluminum
Current - Peak
30 A
NEMA Enclosure Rating
1
Mean Time Between Failures (MTBF)
300,000 hr
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Manufacturer Warranty
3 yr
Special Features
Finger Safe, Overvoltage Protection
Current - Inrush
120 A
Description
DC Power Supply, Input Voltage 400 to 500V AC, Output Voltage 24V DC, Power Rating 480W, Output Amps 20, Mounting DIN Rail, Switching, Case Material Aluminum Case, Height 4.61 in, Width 5.51 in, Depth 4.76 in, Series PSG, Hz 50 to 60 Hz, Phase - Electrical Three, Peak Amps 30, IP Rating IP20, Output Noise Less Than 50mV, Hold Up Time Greater Than 22 msec, Status Indicator LED/DC OK Signal, NEMA Rating 1