  • Mfr # B27CGC25A032
  • Zoro # G410041799
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Poles
2
Standards
CSA, UL Listed
Locked Rotor Load
60 A @ 575V
NEMA Enclosure Rating
1
Overload Protection Type
Thermal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B27CGC25A032
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
5.81 in
Mounting Hole Distance - Height
8 in
Mounting Hole Distance - Width
4.5 in
Overall Height
10.17 in
Overall Width
5.63 in
Details
Item
Definite Purpose Starter
Number of Poles
2
Standards
CSA, UL Listed
Locked Rotor Load
60 A @ 575V
NEMA Enclosure Rating
1
Overload Protection Type
Thermal
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Not Rated
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Series
B27
Coil Voltage
110-120V AC
Mounting Style
Bolt-On, Surface
Phase
Single
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Frequency
50/60 Hz
Number of Auxillary Contacts
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Current AC
25 A
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Auxiliary Contact Module Capacity
4
Reversing Capability
Non-Reversing
Auxiliary Contact Form
1NO
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Certifications
CSA Certified; UL Recognized
Coil
110-120 Vac, 50/60 Hz
Model
Starter
Inductive Full Load
25 A IFL
Overload Relay
24-32 FLA
Control Characteristics
Common control
Product Name
Eaton definite purpose starter
Overload Range
24-32 A
Terminals
Screw/pressure plate
Enclosure
NEMA type 1 enclosed
Amperage Rating
25A
Description
Definite Purpose Starter, Mounting Style Bolt-On, Surface, Number of Auxillary Contacts 1, Includes Auxiliary Contacts Yes, Horsepower @ Three Phase - 208V AC Not Rated, Series B27, Coil Voltage 110-120V AC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Horsepower @ Three Phase - 600V AC Not Rated, Maximum Voltage Rating 600V AC, Horsepower @ Three Phase - 480V AC Not Rated, Horsepower @ Three Phase - 240V AC Not Rated, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp