  • Mfr # C25DNE325A
  • Zoro # G114519174
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coil Voltage
110V-120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
35 A
Full Load Current - Inductive
25 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C25DNE325A
Country of Origin
China
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Coil Voltage
110V-120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
35 A
Full Load Current - Inductive
25 A
Terminal Connection Type
Box Lug
Series
C25
Description
EATON DEFINITE PURPOSE CONTACTOR, MOUNTING PLATE, QUICK, 25A, 110-120 VAC, 50/60