  • Mfr # A27CGE45T040
  • Zoro # G310043596
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Poles
3
Standards
CSA, UL Listed
Maximum Voltage Rating
600V AC
Reversing Capability
Non-Reversing
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A27CGE45T040
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
7.64 in
Overall Height
13.27 in
Overall Depth
6.67 in
Details
Item
Definite Purpose Starter
Number of Poles
3
Standards
CSA, UL Listed
Maximum Voltage Rating
600V AC
Reversing Capability
Non-Reversing
Not Rated
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Auxiliary Contact Form
1NO
Phase
Three
Series
A27
Locked Rotor Load
60 A @ 575V
Mounting Style
Bolt-On, Surface
Auxiliary Contact Module Capacity
4
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
30 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
15 hp
NEMA Enclosure Rating
1
Frequency
50/60 Hz
Overload Protection Type
Thermal
Number of Auxillary Contacts
1
Coil Voltage
24V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
30 hp
Terminal Connection Type
Box Lugs
Current AC
45 A
Control Characteristics
Common control
Coil
24 Vac, 50/60 Hz
Terminals
Box lugs (posidrive setscrew)
Overload Range
24-40 A
Enclosure
NEMA type 1 enclosed
Model
Starter
Certifications
UL Recognized; CSA Certified
Overload Relay
24-40 FLA
Inductive Full Load
45 A IFL
Product Name
Eaton definite purpose starter
Amperage Rating
45A
Description
Definite Purpose Starter, Mounting Style Bolt-On, Surface, Number of Auxillary Contacts 1, Includes Auxiliary Contacts Yes, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 15 hp, Series A27, Coil Voltage 24V AC, Terminal Connection Type Box Lugs, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 30 hp, Maximum Voltage Rating 600V AC, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 30 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 15 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC Not Rated, Horsepower @ Single Phase - 120V AC Not Rated