  • Mfr # E65-SMPP050-GDD
  • Zoro # G3435187
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
1.29"
Depth
1.63"
Operating Frequency
31 Hz
Sensing Method
Diffuse
Length - Cylindrical Photoelectric Sensor
55 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E65-SMPP050-GDD
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
1.29"
Depth
1.63"
55 mm
Diameter - Cylindrical Photoelectric Sensor
18 mm
Diameter
18mm
Min. Object Size
Adjustable By Changing Gain
Length
2.17"
Overall Height
33 mm
Product Width
1.63 in
Product Height
1.29 in
Product Length/Depth
2.17 in
Overall Diameter
18 mm
Sensor Diameter
18 mm
Overall Width
41 mm
Overall Depth
55 mm
Details
Item
Photoelectric Sensor
Operating Frequency
31 Hz
Sensing Method
Diffuse
Standards
CE, cUL Listed, UL Listed
Max. Load Current
200 mA
Power Requirement
18 to 264VAC/18 to 50VDC
Features
Overload Protection, Reverse Polarity Protection, Short Circuit Protection
Electrical Connection
Dual Key Micro Connector
IP Rating
IP68, IP69K
Response Time (ms)
16
Max. Sensing Distance
50mm
Power Requirement - Cylindrical Photoelectric Sensor
18 to 264V AC/18 to 50V DC
Body Material
Resin
Operating Temp. Range
-25 Degrees to 55 Degrees C
Response Time
16 msec
Light Source
Red LED
Max. Sensing Distance - Cylindrical Photoelectric Sensor
50 mm
Contact configuration
AC: L1 switched
Contact Rating
200 mA DC NPN / 200 mA AC 3 - Wire
Input voltage
18-264 Vac, 18-50 Vdc
LED indicator
Power on: green
Cable type
Polyvinyl Chloride (PVC)
Maximum AC current
200 mA
Compliances
CE Marked
Switch type
Photoelectric
Maximum DC current
200 mA
Enclosure Material
Body: cycoloy
Sensing Distance - Minimum
10 mm
Series
E65 SM
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 3, 4, 4X, 6, 6P
Style
Rectangular
Orientation
Right Angle
Load Current - Maximum
200 mA
Electrical Installation Type
Direct Connector
DC Voltage Rating
18-50V DC
Emitted Sensor Light
Red Light
Output Circuit Type
NPN
Operating Mode
Dark On
Number of Pins
4
Switching Frequency
31 Hz
Operating Temperature - Maximum
131 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
AC Voltage Rating
18-264V AC
Sensing Distance - Maximum
50 mm
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Description
Photoelectric Sensor, Sensing Method - Cylindrical Photoelectric Sensor Diffuse, Operating Mode - Photoelectric Sensor Dark On, Diameter - Cylindrical Photoelectric Sensor 18 mm, Power Requirement - Cylindrical Photoelectric Sensor 18 to 264V AC/18 to 50V DC, Electrical Connection - Cylindrical Photoelectric Sensor 4-Pin Micro Connector, Circuit Type - Cylindrical Photoelectric Sensor NPN, Max. Sensing Distance - Cylindrical Photoelectric Sensor 50 mm