  • Mfr # 10250T712R
  • Zoro # G8736917
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Push Button Style
Mushroom Head
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Panel Cutout Diameter
30 mm
Head Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
10250T712R
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Panel Cutout Diameter
30 mm
Mushroom Head Diameter
40 mm
Size
30 mm
Product Height
1 in
Product Width
1 in
Product Length/Depth
1 in
Product Diameter
2.5 in
Overall Height
1 in
Overall Width
1 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Depth
1 in
Details
Item
Hazardous Location Push Button
Push Button Style
Mushroom Head
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Red
Head Material
Metal
Terminal Connection
Screw Clamp
Standards
CE, CSA, UL Listed
Color
Type of Operator
Jumbo Mushroom Head Push Button
Bezel
Metal
Includes
Contact Rating
10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC
Safety Rating
Class 1, Div 2, Groups B,C, D (NEC), Class 1, Zone 2, IIB and H2 (NEC 505)
IP Rating
IP65
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Contact Form
1NO/1NC
Number of Operators
1
NEMA Contact Rating Designation
A600 and Q300
Legend
Blank
Features
Factory Sealed, Drainage Holes, Grounding Nibs
Bezel Material
Zinc Die Cast
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Type
Pushbutton
DC Contact Rating
2.5 A @ 250 V
Series
10250T
Rating
NEMA 3
Bus material
Zinc die cast
Actuator Color
Compliances
CE Marked
Contact configuration
1 NO-1 NC
Illumination
Operating mode
Actuator
Jumbo mushroom
Actuator Material
Anodized aluminum
Certifications
UL Listed
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
Product Type
Push Button Operators
Operator Material
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group B, C, D
Number of Indicator Lights
0
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Description
Hazardous Location Push Button, 30 mm, Momentary Action, Jumbo Mushroom Head Push Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO/1NC, Bezel Metal, Color Red, Contact Rating 10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC, NEMA Contact Rating Designation A600 and Q300, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Factory Sealed, Drainage Holes, Grounding Nibs