  • Mfr # XTCR150G11B
  • Zoro # G2315424
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XTCR150G11B
Country of Origin
United States
Dimensions
Mounting Hole Distance - Width
6.97 in
Mounting Hole Distance - Height
11.77 in
Overall Depth
7.24 in
Frame Size
G
Overall Width
7.72 in
Overall Height
12.8 in
Mounting Hole Diameter
0.27 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
CE, CSA, EN/IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
30
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 3 Phase - 575V
100 hp
Frame / Series / Class / Code
Frame G
Yes
Series
XT
IP Rating
IP20
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
100 hp
Contactor Style
IEC
Frequency
50/60 Hz
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Full Load Current - Resistive
190 A
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Embedded Surge Suppressor
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
60 hp
Phase
Three
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
40 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
30 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Full Load Current - Inductive
150 A
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Description
The Eaton IEC Magnetic Contactor is a three-pole, electrically operated switch rated for controlling power circuits within specified parameters. It uses a 240 V AC coil and screw terminal connections, with two auxiliary contacts configured as 1NO/1NC. This unit belongs to the XT series with Frame G size and is intended for mounting on DIN rail or panel; enclosure requirements depend on application.
Action: Reversing
  • Poles: 3
  • Coil voltage: 240 V AC
  • Auxiliary contacts: 2 (1NO/1NC)
  • Embedded surge suppressor: Yes
  • Enclosure: No Enclosure; IP20
  • Mounting style: DIN Rail, Panel
  • Frame/Series: Frame G; XT
  • Terminal connection: Screw
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Standards: CE, CSA, EN/IEC 60947, RoHS, UL Listed
  • Full Load Amps: Inductive 150 A; Resistive 190 A
  • HP ratings: 1-Phase 120V: 15 hp; 1-Phase 240V: 30 hp; 3-Phase 208V: 40 hp; 3-Phase 240V: 60 hp; 3-Phase 480V: 100 hp; 3-Phase 600V: 100 hp
  • Dimensions: Width 7.72 in; Height 12.80 in; Depth 7.24 in
  • Mounting hole diameter: 0.27 in; Hole spacing (Height x Width): 11.77 in x 6.97 in