  • Mfr # XTCR150G11T
  • Zoro # G2360671
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCR150G11T
Country of Origin
United States
Dimensions
Mounting Hole Diameter
0.27 in
Overall Depth
7.24 in
Overall Width
7.72 in
Mounting Hole Distance - Width
6.97 in
Mounting Hole Distance - Height
11.77 in
Overall Height
12.8 in
Coil Voltage
24V AC
Standards
CE, CSA, EN/IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
30
Yes
HP @ 3 Phase - 575V
100 hp
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
100 hp
Full Load Current - Inductive
150 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
30 hp
Phase
Three
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
122 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Full Load Current - Resistive
190 A
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
40 hp
Description
The Eaton IEC Magnetic Contactor is a 3-pole reversing contactor with a 24 V AC coil. It operates via an electromagnetic mechanism within specified parameters, includes screw-terminal connections as specified, and is rated for operation with DIN Rail or Panel mounting options. The unit includes an embedded surge suppressor; it does not include an enclosure; compatible with XT series and frame size G.
Key features
  • Action: Reversing; Reversing: Yes; Phase: Three; Number of Poles: 3
  • Coil Voltage: 24 V AC; Frequency: 50/60 Hz
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Auxiliary Contacts: 2 total (1NO/1NC; 1NC/1NO)
  • Terminal Connection Type: Screw
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Frame Size/Series: Frame G; Series XT
  • Enclosure: No Enclosure; IP Rating: IP20
  • Standards: CE, CSA, EN/IEC 60947, RoHS, UL Listed
  • Overall Dimensions: Width 7.72 in; Height 12.80 in; Depth 7.24 in