  • Mfr # XTCR007B21E
  • Zoro # G1038536
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/2NO
Coil Voltage
208V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XTCR007B21E
Country of Origin
Romania
Dimensions
Product Length/Depth
21 in
Frame Size
B
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Depth
21 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Overall Width
22 in
Overall Height
28 in
Mounting Hole Distance - Height
2.36 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/2NO
Coil Voltage
208V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
4
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
Frame / Series / Class / Code
Frame B
Yes
HP @ 1 Phase - 230V
1
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 3 Phase - 575V
5 hp
Type
Full voltage reversing contactor
Series
XT
IP Rating
IP20
Contact Configuration
2 NO, 2 NO
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Compliances
CE Marked
Amperage Rating
7A
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Embedded Surge Suppressor
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
5 hp
Full Load Current - Inductive
7:00 AM
Frequency
60 Hz
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
2 hp
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
1 1/4 hp
Full Load Current - Resistive
22 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
3 hp
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/4 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Description
The Eaton XT IEC Magnetic Contactor is an IEC magnetic contactor (electrically operated switching device) rated for operation within the specified parameters. It is rated for use with coil voltages of approximately 208 V AC and current ratings up to 7 A within specified conditions.
Number of Poles: 3
  • Action: Reversing
  • Coil Voltage: 208 V AC
  • Amperage Rating: 7 A
  • Includes Auxiliary Contacts: Yes
  • Contact Configuration: 2 NO, 2 NO
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Electrical Connection: Screw Terminals
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Frame: Frame B
  • Series: XT
  • Standards: CE Marked; CSA Certified; EN 60947; IEC 60947; RoHS; UL Listed
  • IP Rating: IP20
  • Frequency: 60 Hz