  • Mfr # XTCF045C10B
  • Zoro # G2055855
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCF045C10B
Overall Width
2.28 in
Mounting Hole Distance - Height
2.95 in
Overall Height
3.35 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Frame Size
C
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Overall Depth
5.43 in
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
240V AC
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
CE, CSA, EN/IEC 60947, RoHS, UL Listed
No
HP @ 3 Phase - 575V
20 hp
Frame / Series / Class / Code
Frame C
HP @ 1 Phase - 230V
7-1/2
IP20
Frequency
50/60 Hz
Full Load Current - Inductive
25 A
122 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7 1/2 hp
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
10 hp
Full Load Current - Resistive
45 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
-13 Degrees F
Phase
Three
Description
The IEC Magnetic Contactor is a 4-pole, non-reversing, electrically operated switch rated for operation within the specified voltage and current ranges as per IEC standards. It uses a 240 V AC coil and screw terminals, and is part of the XT series (Frame C, Size C). It contains one normally open auxiliary contact; features include an embedded surge suppressor; rated IP20 without enclosure. Suitable for mounting on DIN rail or panel according to installation guidelines.
Action: Non-Reversing; Reversing: No
  • Aux Contacts: 1 NO (Configuration: 1NO; Form: 1NO)
  • Coil Voltage: 240 V AC
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Enclosure: No Enclosure; IP20
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Frame/Series: Frame C; XT
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Phase: Three
  • Maximum Voltage Rating: 690 V AC
  • Full Load Currents: Inductive 25 A; Resistive 45 A
  • HP Ratings: 7-1/2 hp (1 Ph 240V); 10 hp (3 Ph 240V); 15 hp (3 Ph 480V); 20 hp (3 Ph 600V)
  • Mechanical Durability: 10,000,000 cycles
  • Operating Temperature: -13°F to 122°F
  • Terminal Connection: Screw
  • Dimensions: Width 2.28 in; Height 3.35 in; Overall Depth 5.43 in