  • Mfr # XTCF032C10TD
  • Zoro # G3046294
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCF032C10TD
Product Length/Depth
5.43307087 in
Frame Size
C
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Height
3.35 in
Overall Depth
5.43 in
Mounting Hole Distance - Height
2.95 in
Overall Width
2.28 in
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
24V DC
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
HP @ 1 Phase - 230V
7-1/2
Frame / Series / Class / Code
Frame C
IP20
Continuous Ampere Rating
32 A
Amperage Rating
32A
Full Load Current - Inductive
18 A
Full Load Current - Resistive
45 A
Embedded Surge Suppressor
Yes
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7 1/2 hp
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Description
The EATON - IEC Magnetic Contactor is a non-reversing, 4-pole contactor with a coil voltage of 24V DC. It has an amperage rating of 32A and features screw terminals for electrical connection. The product comes without an enclosure and can be mounted on DIN rails or panels. With its IP20 rating, it offers protection against touch by fingers and objects greater than 12mm. This contactor complies with UL Listed, CSA Certified, IEC 60947, EN 60947 standards and has the CE mark.
Key Features:
  • Non-Reversing Action: The contactor operates in one direction only.
  • Amperage Rating: Rated for a maximum current of 32A.
  • Coil Voltage: Designed for operation at a coil voltage of 24V DC.
  • Electrical Connection: Features screw terminals intended for electrical connections.
  • Mounting Style: Mounting options are available, including DIN Rail or Panel mountings.
  • Horsepower Ratings: Compatible with various horsepower ratings including max HP ratings up to15 hp (3PH @575 V).