  • Mfr # XTCE080F00A
  • Zoro # G2450506
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XTCE080F00A
Country of Origin
Romania
Dimensions
Frame Size
F
Product Length/Depth
7 in
Mounting Hole Diameter
0.24 in
Mounting Hole Distance - Height
6.14 in
Overall Height
7.25 in
Mounting Hole Distance - Width
2.79 in
Overall Depth
7 in
Overall Width
4 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
Reversing
No
HP @ 3 Phase - 575V
75 hp
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 1 Phase - 230V
15
Frame / Series / Class / Code
Frame F
Type
Full voltage non-reversing contactor
Series
XT
IP Rating
IP20
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Compliances
CE Marked
Amperage Rating
80A
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
30 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
75 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
25 hp
Mechanical Operating Durability
Full Load Current - Inductive
80 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
60 hp
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Full Load Current - Resistive
110 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
15 hp
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Contactor Style
IEC
Includes Auxiliary Contacts
No
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Frequency
50/60 Hz
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Response Time
Embedded Surge Suppressor
Yes
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC magnetic contactor intended for switching power circuits in control panels. It is a 3-pole, non-reversing device with a 120 V AC coil, screw terminals, and includes an embedded surge suppressor; does not include auxiliary contacts. It is part of the XT series, frame size F, rated for operation within the specified voltage range (up to 690 V AC).
Poles: 3
  • Action: Non-Reversing
  • Coil Voltage: 120 V AC
  • Amperage Rating: Full Load Amps – Inductive 80 A; Resistive 110 A
  • Auxiliary Contacts: No
  • Frame/Series: XT; Frame F
  • Electrical Connection: Screw
  • Maximum Voltage Rating: 690 V AC
  • IP Rating: IP20
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Enclosure: No Enclosure
  • Certifications/Standards: UL Listed; CSA Certified; IEC 60947; EN 60947
  • Compliance: CE Marked; RoHS
  • Mechanical Durability: 10,000,000 cycles
  • Electrical Operating Durability: 300 (AC-4 400V Ie); 800 (AC-1 400V Ie); 800 (AC-3 400V Ie)