  • Mfr # XTCF160G00B
  • Zoro # G3449853
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
4
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCF160G00B
Country of Origin
Romania
Dimensions
Product Length/Depth
6.88976378 in
Frame Size
G
Overall Depth
6.89 in
Overall Height
6.69 in
Overall Width
5.24 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
4
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 3 Phase - 575V
100 hp
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 230V
25
Frame / Series / Class / Code
Frame G
Series
XT
Type
Full voltage non-reversing contactor
IP Rating
IP20
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Compliances
CE Marked
Amperage Rating
160A
Mechanical Operating Durability
Full Load Current - Inductive
95 A
Frequency
50/60 Hz
Embedded Surge Suppressor
Yes
Includes Auxiliary Contacts
No
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
100 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
25 hp
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
40 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
75 hp
Response Time
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
25 hp
Full Load Current - Resistive
160 A
Description
The Eaton XT IEC contactor is a four-pole, non-reversing IEC magnetic contactor with a 240 V AC coil. It provides full-load current ratings of 160 A resistive and 95 A inductive, uses screw terminals, and supports DIN rail or panel mounting. The device includes an embedded surge suppressor and has no auxiliary contacts or reversing capability. It is rated for operation within the specified voltage and frequency ranges.
Action: Non-Reversing
  • Poles: 4
  • Coil Voltage: 240 V AC
  • Full Load Amperes (Resistive/Inductive): 160 A / 95 A
  • Auxiliary Contacts: No
  • Mounting: DIN Rail, Panel
  • Electrical Connection: Screw Terminals
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Enclosure: No Enclosure; IP20
  • Maximum Voltage Rating: 690 V AC