  • Mfr # XTCE040D00T
  • Zoro # G2218973
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XTCE040D00T
Country of Origin
Romania
Dimensions
Product Length/Depth
2 in
Frame Size
D
Mounting Hole Distance - Height
4.13 in
Overall Width
4 in
Mounting Hole Distance - Width
1.77 in
Overall Height
3.5 in
Overall Depth
2 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
Frame / Series / Class / Code
Frame D
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 3 Phase - 575V
40 hp
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 230V
7-1/2
Type
Full voltage non-reversing contactor
Series
XT
IP Rating
IP20
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Compliances
CE Marked
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Amperage Rating
40A
Frequency
50/60 Hz
Response Time
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Contactor Style
IEC
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
30 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
10 hp
Full Load Current - Inductive
40 A
Includes Auxiliary Contacts
No
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
40 hp
Full Load Current - Resistive
60 A
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Embedded Surge Suppressor
Yes
Maximum Voltage Rating
690V AC
Description
Eaton XT IEC contactor, 3-pole, non-reversing, with a 24 V AC coil. Designed to control power circuits in industrial loads; auxiliary contacts: None.
Key specifications
  • Coil voltage: 24 V AC
  • Poles: 3; Operation: Non-reversing
  • Amperage rating: Full-load amps - Inductive: 40 A; Resistive: 60 A
  • Auxiliary contacts: None
  • Frame/Series/Code: XT Series, Frame D; Type: Full-voltage non-reversing contactor
  • Mounting: DIN Rail or Panel; Electrical connection: Screw terminals
  • Voltage rating: 690 V AC; Frequency: 50/60 Hz
  • IP rating: IP20; Enclosure: None
  • Embedded surge suppressor: Yes
  • Certifications/Standards: UL Listed; CSA Certified; IEC 60947; EN 60947; CE Mark; RoHS
  • Mechanical durability: 10,000,000 cycles
  • Dimensions (approx.): Width 2.17 in; Depth 5.2 in; Height 4.13 in