  • Mfr # XTCE170G00TD
  • Zoro # G2520375
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCE170G00TD
Country of Origin
Romania
Dimensions
Product Length/Depth
6.2992126 in
Frame Size
G
Overall Height
6.69 in
Mounting Hole Distance - Height
6.14 in
Mounting Hole Distance - Width
2.79 in
Overall Depth
6.3 in
Mounting Hole Diameter
0.24 in
Overall Width
4.37 in
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V DC
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 3 Phase - 575V
125 hp
HP @ 1 Phase - 230V
30
Frame / Series / Class / Code
Frame G
Amperage Rating
170A
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Compliances
CE Marked
-13 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
125 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Mechanical Operating Durability
Full Load Current - Resistive
275 A
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
60 hp
Full Load Current - Inductive
170 A
Response Time
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Includes Auxiliary Contacts
No
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
40 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
30 hp
Description
The EATON - IEC Magnetic Contactor is a non-reversing, full voltage contactor suitable for use in a variety of industrial and commercial settings. Rated to function within the specified range of 24V DC coil voltage, it has an amperage rating of 170A for inductive loads and 275A for resistive loads. This device does not include auxiliary contacts, utilizing screw terminals instead for its electrical connection. The contactor is enclosed in a Frame G size housing, which does not have an additional NEMA rating. It has been given an IP20 rating, suggesting it can withstand exposure to solid objects up to 12mm. The product does not claim any level of water resistance.
Key features of this product include:
  • Operating temperatures should fall between -13 degrees F and 122 degrees F.
  • Mechanical operation has been tested up to ten million cycles.
  • Can be used with different horsepower ratings across single-phase (10hp at 120v AC;30hp at240v AC)and three-phase power supplies(40hp at208vAC;60hp at240vAC;and125hpat480&600 VAC).