  • Mfr # XTCE150G00C
  • Zoro # G6362842
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
480V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCE150G00C
Country of Origin
Germany
Dimensions
Product Length/Depth
6.732 in
Frame Size
G
Mounting Hole Distance - Width
2.79 in
Overall Width
3.58 in
Overall Height
6.89 in
Overall Depth
6.73 in
Mounting Hole Distance - Height
6.14 in
Mounting Hole Diameter
0.24 in
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
480V AC
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CSA, EN 60947, IEC 60947, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
30
Frame / Series / Class / Code
Frame G
HP @ 3 Phase - 575V
125 hp
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Amperage Rating
150A
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
40 hp
Phase
Maximum Voltage Rating
690V AC
Includes Auxiliary Contacts
No
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
30 hp
Response Time
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
60 hp
Full Load Current - Resistive
190 A
50/60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
125 hp
Full Load Current - Inductive
150 A
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC magnetic contactor (three-pole, non-reversing) used to switch power circuits in accordance with IEC standards. It features a 480 V AC coil, screw terminal connections, and no auxiliary contacts. This frame G, XT series device is rated for operation within the specified voltage ranges, designed to operate within standard frequency ranges, and conforms to recognized standards and certifications.
Key features
  • Coil voltage: 480 V AC
  • Amperage rating: 150 A (full load inductive); 190 A (full load resistive)
  • Poles and action: 3 poles; Non-Reversing
  • Auxiliary contacts: None
  • Connection: Screw terminals
  • Frame/Series: Frame G, XT series
  • Mounting: DIN Rail, Panel
  • Enclosure: IP20; No enclosure
  • Maximum voltage rating: 690 V AC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Phase: 3
  • Certifications: UL Listed; EN 60947; CSA Certified; IEC 60947
  • Dimensions: Height 6.89 in; Width 3.58 in; Depth 6.73 in