  • Mfr # M22-DRLH-A
  • Zoro # G3634621
Push Button Style
Extended
Action
Maintained
Maintained Action Release
Push/Push
Operator Illumination
Non-illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M22-DRLH-A
Panel Cutout Diameter
22 mm
Size
22.5 mm
Product Width
5 in
Product Height
1.5 in
Product Length/Depth
7 in
Overall Height
1.5 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Width
1.25 in
Overall Depth
1.5 in
Details
Item
Push Button Operator
Push Button Style
Extended
Action
Maintained
Maintained Action Release
Push/Push
Operator Illumination
Non-illuminated
Head Color
Amber
Head Material
Plastic
Terminal Connection
Screw Clamp
Standards
Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed
NEMA Rating
4X,13
Number of Operators
1
Series
M22
Lamp Voltage
Dependent on Module Used
Lamp Module Voltage
Module Not Included
Type of Operator
Extended Button
Basic Material
Plastic
Special Features
M22 series
Lamp Type
LED
IP Rating
IP67, IP69K
Bezel Material
Silver
Bezel
Silver
Replacement Lamp
Module Not Included
Lamp Module Type
No Lamp Module Included
Color
Amber
Features
Field Convertible From Momentary to Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter
Type
Pushbutton
Illumination
Button color
Black
Operating cycles
5 million
Certifications
CCC Marked
Actuator
Extended with guard, button
Compliances
CE Marked
Environmental rating
IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 13
Actuator function
Momentary
Product Name
Eaton M22 modular pushbutton
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 2, 3, 3R, 4, 4X
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Hazardous Location Specification
Not Rated
Product Type
Push Button Operators
Operator Material
Polycarbonate
Number of Indicator Lights
1
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Description
Extended Push Button, 22.5 mm, Maintained, Type of Operator Extended Button, Basic Material Plastic, Head Material Plastic, Bezel Material Silver, Color Amber, NEMA Rating 4X,13, IP Rating IP67, IP69K, Legend Not Applicable, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed, Features Field Convertible From Momentary to Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter