  • Mfr # M22M-DLH-W
  • Zoro # G6107342
/ea
Key Features
Color
White
Size
22 mm
IP Rating
IP67, IP69K
Head Material
Plastic
Lamp Voltage
Dependent on Module Used
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M22M-DLH-W
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size
22 mm
Product Width
.39 in
Product Height
1.17 in
Product Length/Depth
1.17 in
Overall Width
0.39 in
Overall Depth
1.17 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Height
1.17 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Flush Push Button
Color
White
IP Rating
IP67, IP69K
Head Material
Plastic
Lamp Voltage
Dependent on Module Used
Terminal Connection
Screw Clamp
Basic Material
Metal
Lamp Type
LED
Lamp Module Voltage
Module Not Included
Action
Momentary
NEMA Rating
1, 13, 2, 3, 4, 4X
Bezel
Chrome Die Cast Aluminum
Standards
Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed
Lamp Module Type
No Lamp Module Included
Type of Operator
Extended Button
Features
Field Convertible From Momentary to Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter
Bezel Material
Metal
Number of Operators
1
Type
22.5 mm RMQ-Titan Modular
Application
Pushbutton
Operating Mode
Momentary
Series
M22
Certifications
Contact Manufacturer
Illumination
Illuminated
Special Features
M22 series
Actuator
Flush
Enclosure
NEMA 4X
Actuator function
Environmental rating
IP67, IP69K (IP66 key-release)
Product Name
Eaton M22 modular pushbutton
Operator Material
Polycarbonate
NEMA Enclosure Rating
13, 4X
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Operator Illumination
Illuminated
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Head Color
Number of Indicator Lights
1
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Hazardous Location Specification
Not Rated
Product Type
Push Button Operators
Push Button Style
Flush
Description
Flush Push Button, 22 mm, Momentary, Type of Operator Extended Button, Basic Material Metal, Head Material Plastic, Bezel Material Metal, Color White, NEMA Rating 1, 13, 2, 3, 4, 4X, IP Rating IP67, IP69K, Legend Not Applicable, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed, Features Field Convertible From Momentary to Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter