  • Mfr # M22M-DLH-Y
  • Zoro # G6175933
Color
Yellow
Action
Momentary
Lamp Module Voltage
Module Not Included
Lamp Module Type
No Lamp Module Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M22M-DLH-Y
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size
22 mm
Product Height
1.17 in
Product Width
.39 in
Product Length/Depth
1.17 in
Overall Width
0.39 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Depth
1.17 in
Overall Height
1.17 in
Details
Item
Flush Push Button
Color
Yellow
Action
Momentary
Lamp Module Voltage
Module Not Included
Lamp Module Type
No Lamp Module Included
Bezel
Chrome Die Cast Aluminum
1, 13, 2, 3, 4, 4X
Lamp Type
LED
IP Rating
IP67, IP69K
Type of Operator
Extended Button
Lamp Voltage
Dependent on Module Used
Head Material
Plastic
Features
Field Convertible From Momentary to Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter
Bezel Material
Type
22.5 mm RMQ-Titan Modular
Application
Pushbutton
Certifications
Contact Manufacturer
Operating Mode
Illumination
Illuminated
Special Features
M22 series
Series
M22
Actuator function
Environmental rating
IP67, IP69K (IP66 key-release)
Actuator
Flush
Enclosure
NEMA 13
Product Name
Eaton M22 modular pushbutton
Hazardous Location Specification
Not Rated
Operator Material
Polycarbonate
Product Type
Push Button Operators
Operator Illumination
Illuminated
Push Button Style
Flush
NEMA Enclosure Rating
13, 4X
Description
Flush Push Button, 22 mm, Momentary, Type of Operator Extended Button, Basic Material Metal, Head Material Plastic, Bezel Material Metal, Color Yellow, NEMA Rating 1, 13, 2, 3, 4, 4X, IP Rating IP67, IP69K, Legend Not Applicable, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed, Features Field Convertible From Momentary to Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter