  • Mfr # 10250T853RD24
  • Zoro # G8737242
Key Features
Voltage
24V
Action
Maintained/Momentary
Color
Red
Type of Operator
Mushroom Head Illuminated
Lamp Type
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10250T853RD24
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
30 mm
Height
2.87 in
Product Diameter
1.38 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Width
1.38 in
Overall Height
2.87 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Mushroom Head Diameter
40 mm
Details
Item
Mushroom Head Push Button
Voltage
24V
Action
Maintained/Momentary
Color
Red
Type of Operator
Mushroom Head Illuminated
Lamp Type
LED
Head Material
Metal
Contact Form
1NO/1NC
Terminal Connection
Screw Clamp
Bezel
Epoxy Coated/Chemical Resistant Metal
Lamp Module Voltage
24V AC/DC
Lamp Module Type
Full Voltage
NEMA Contact Rating Designation
A600 and Q300
Standards
CE, CSA, FDA 3-A, UL 1604, UL 508
Number of Operators
1
Lamp Voltage
24V AC/DC
Safety Rating
Class 1, Div 2, Groups B,C, D (NEC), Class 1, Zone 2, IIB and H2 (NEC 505)
Contact Rating
10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC
Product Type
Push Button Operators
Type
Class I Division 2
Actuator
Standard
Compliances
FDA 3-A;CE Marked
Contact Configuration
1 NO-1 NC
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
Illumination
Illuminated
Certifications
UL 1604;CSA Certified;UL 508
Lamp Voltage - Min
24 V
Bus Material
Plastic
Light Unit Voltage
24 Vac/dc
Series
10250T
Rating
NEMA 13;NEC Class I Division 2, Groups B, C and D;NEMA 4X;NEMA 12;NEMA 3R;NEMA 3;NEMA 4
Light Unit Type
LED, full voltage
Number of Positions
2
Operating Mode
Pull: momentary;Push: maintained
Lamp Voltage - Max
24 V
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group B, C, D
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Push Button Style
Mushroom Head
Bezel Material
Zinc Die Cast
Features
Factory Sealed, Drainage Holes, Grounding Nibs
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Operator Material
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
Number of Indicator Lights
0
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant
Head Color
Lamp Voltage - Maximum
24 V AC/DC
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Operator Illumination
Illuminated
Maintained Action Release
Push/Pull
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Description
Mushroom Head Push Button, 30 mm, Maintained/Momentary Action, Mushroom Head Illuminated Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO/1NC, Bezel Epoxy Coated/Chemical Resistant Metal, Color Red, Contact Rating 10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC, NEMA Contact Rating Designation A600 and Q300, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, FDA 3-A, UL 1604, UL 508, Terminal Connection Screw Clamp