  • Mfr # 10250T76W
  • Zoro # G5227083
Key Features
Voltage
120V AC
Color
White
Lamp Type
Incandescent
Number of Operators
1
Contact Type
1NO/1NC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10250T76W
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Height
1.38 in
Product Length/Depth
1.8 in
Product Width
1.38 in
Overall Height
1.38 in
Overall Width
1.38 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Depth
1.8 in
Details
Item
Illuminated Push Button
Voltage
120V AC
Color
White
Lamp Type
Incandescent
Number of Operators
1
Contact Type
1NO/1NC
Lamp Voltage
6V AC
Replacement Lamp
Mfr. No. 755
Terminal Connection
Screw Clamp
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
Standards
CE, CSA, UL Listed
Lamp Module Type
Transformer
Action
Momentary
Basic Material
Metal
Contact Rating
10A @ 600V AC/DC
Contact Form
Lamp Module Voltage
120V AC
Head Material
Type of Operator
Round Button
Features
Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs
Product Type
Push Button Operators
Application
Pushbutton
Type
30.5 mm Heavy-Duty Watertight/Oiltight
Bezel Material
Chrome Plated Zinc Die Cast
Special Features
10250T series
Light unit type
Incandescent, transformer
Illumination
Illuminated
Rating
NEMA 13
Certifications
CSA Certified
Compliances
CE Marked
Light unit voltage
120 Vac
Contact configuration
Series
10250T
Actuator color
Actuator
Extended
Operating Mode
Momentary
Actuator material
Plastic
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Operator Illumination
Illuminated
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
Head Color
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant, Watertight
Push Button Style
Extended
Operating Temperature - Minimum
1 Degrees F
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Lamp Voltage - Maximum
120 V AC
Number of Indicator Lights
0
Operator Material
Description
Illuminated Push Button, 30 mm, Momentary Action, Round Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO/1NC, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color White, Contact Rating 10A @ 600V AC/DC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Includes Operator, Light Module, Contact Block