  • Mfr # 10250T471C25-53
  • Zoro # G5226785
Key Features
Voltage
120V AC
Color
Clear
Lamp Voltage
120V AC
Lamp Type
Incandescent
Replacement Lamp
Mfr. No. 28-3044
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10250T471C25-53
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Height
1.38 in
Product Width
1.38 in
Product Length/Depth
2.87 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Depth
2.87 in
Overall Height
1.38 in
Overall Width
1.38 in
Details
Item
Illuminated Push Button
Voltage
120V AC
Color
Clear
Lamp Voltage
120V AC
Lamp Type
Incandescent
Replacement Lamp
Mfr. No. 28-3044
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
Lamp Module Voltage
120V AC
Contact Form
1NO
Contact Rating
10A @ 600V AC/DC
Momentary
Contact Type
1NO
Type of Operator
Round Button
Lamp Module Type
Resistor
Type
30.5 mm Heavy-Duty Watertight/Oiltight
Application
Certifications
UL Listed
Rating
NEMA 4
Illumination
Illuminated
Series
10250T
Special Features
10250T series
Actuator material
Plastic
Actuator
Extended
CE Marked
Light unit type
Incandescent, resistor
Light unit voltage
120 Vac/dc
Push Button Style
Extended
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Lamp Voltage - Maximum
120 V AC/DC
Operator Material
Operator Illumination
Illuminated
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Description
Illuminated Push Button, 30 mm, Momentary Action, Round Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Clear, Contact Rating 10A @ 600V AC/DC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Includes Operator, Light Module, Contact Block