  • Mfr # M22-L-A-230W
  • Zoro # G3633370
/ea
Key Features
Voltage
85 to 264 VAC/VDC
Size
22.5 mm
Lamp Voltage
85 to 264 VAC/VDC
Standards
Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed
Lamp Type
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M22-L-A-230W
Dimensions
Size
22.5 mm
Overall Height
1 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Depth
2.26 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Indicating Light
Voltage
85 to 264 VAC/VDC
Lamp Voltage
85 to 264 VAC/VDC
Standards
Lamp Type
LED
Color
Amber
Shape
Round
NEMA Rating
4X, 13
Lens Type
Domed
IP Rating
IP67, IP69K
Lamp Color
Amber
Voltage Rating - Maximum
264 V AC/DC
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 2, 3, 3R, 4, 4X
Lamp Voltage - Maximum
264 V AC/DC
Includes Lamp Module
Lamp Module Included
Lens Color
Lamp Module Type
Full Voltage
Lens Material
M22
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Terminal Connection
Spring Cage
Includes Push-To-Test
No Push-To-Test Included
Description
Indicating Light, Voltage 85 to 264 VAC/VDC, Color Amber, Lamp Type LED, Shape Round, Terminal Connection Spring Cage, Lens Material Plastic, 22.5 mm, Lamp Module Type Full Voltage, Lens Type Domed, Lamp Voltage 85 to 264 VAC/VDC, NEMA Rating 4X, 13, IP Rating IP67, IP69K, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed