  • Mfr # E57LAL12A2
  • Zoro # G716045286
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Sensing Method
Inductive
Body Material
Stainless Steel
IP Rating
IP67, IP69K
Overall Height
12 mm
Cable Length
24.14 m
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E57LAL12A2
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height
12 mm
Cable Length
24.14 m
Overall Diameter
12 mm
Details
Sensing Method
Inductive
Body Material
Stainless Steel
IP Rating
IP67, IP69K
Item
Photoelectric Sensor
Standards
CE, CSA Certified, UL Listed
Electrical Connection
Bare Wire
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 4, 4X, 6, 6P
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
AC Voltage Rating
20-250V AC
Sensing Face Shielding
Shielded
Body Stainless Steel Grade
303
Sensing Distance - Maximum
2 mm
Load Current - Maximum
250 mA