  • Mfr # AN19NN0A5E140-CRK
  • Zoro # G8569303
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Number of Auxillary Contacts
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AN19NN0A5E140-CRK
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
NEMA Size
4
Product Length/Depth
21 in
Overall Width
11.95 in
Overall Depth
21 in
Overall Height
9.2 in
Details
Item
Magnetic Motor Starter
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
UL Listed
Features
Universal NEMA Retrofit Starter Kit
Includes
HP @ 3 Phase - 575V
100 hp
Weight
27 lb
Overload Current
28-140 A
Voltage Rating
120 V
Product Name
Eaton Freedom NEMA motor control starter
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
100 hp
Mounting Postion
Horizontal
Phase
Three
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Trip Class
10A/10/20/30
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
40 hp
Auxiliary Contact Module Capacity
6
Series
Freedom
Minimum Overload Relay Current Setting
28 A
Current AC
27 A
Mounting Style
Surface
Frequency
50/60 Hz
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Not Rated
Maximum Overload Relay Current Setting
140 A
Overload Protection Type
Electronic
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Not Rated
Starter Style
NEMA
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Operator
None
Horsepower @ Three Phase - 240V AC