  • Zoro # G414241669
/ea
Key Features
Series
CB
Number of Poles
4
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Miniature Circuit Breakers
Terminal Connection
Plug-On
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BQC220220
Zoro #
G414241669
UPC #
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Width
3 in
Depth
4 in
Height
3 in
Frame Size
BQ
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
CB
Amps
20A
Number of Poles
4
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Miniature Circuit Breakers
Terminal Connection
Plug-On
Max. AIR Rating
10kA
Circuit Breaker Mounting Style
Trip Type
Common
Description
120/240 VAC, 20 A, 10 kA, 2-Pole Outer/2-Pole Center, Plug-On Mount, BQC Breaker, Common Trip, Quadplex, Thermal Magnetic