  • Zoro # G816524810
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Interrupt Rating
100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC, 35 kA at 600 VAC, 25 kA at 250 VDC (UL), 100 kA at 240 VAC, 70 kA at 415 VAC, 25 kA at 690 VAC, 20 kA at 250 VDC (IEC)
Terminal Connection
Line/Load
Frame Type
LD
Current Rating
600 A
Number of Poles
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HLD2600
Zoro #
G816524810
UPC #
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
8.25 in. W x 4.06 in. D x 10.75 in. H
Depth
10.75 in
Height
8.25 in
Width
4.06 in
Frame Size
L
Details
Interrupt Rating
Terminal Connection
Line/Load
Frame Type
LD
Current Rating
600 A
Number of Poles
2
Type
Thermal Magnetic, High Interrupting Capacity, Molded Case
Max. AC Voltage Rating
600 V
AC Voltage Rating
600V AC
Max. DC Voltage Rating
250 V
Standards
UL 489, CSA 22.2, CE
Item
Circuit Breaker
Series
Series C
Amps
600A
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Instantaneous Trip
Fixed
Circuit Breaker Type
Molded Case
Trip Type
Fixed Thermal, Fixed Magnetic
DC Voltage Rating
250V DC